Jak najlepiej zabezpieczyć ogrodzenie przed korozją?

Porady techniczne

Jak najlepiej zabezpieczyć ogrodzenie przed korozją?

Tradycyjne malowanie ogrodzenia stalowego okazuje się być niewystarczające

Czy pomalowanie farbą podkładową zapewni ogrodzeniu ze stali surowej odpowiednią ochronę na długie lata? Niestety nie. Aby mieć stuprocentową pewność trwałości zabezpieczenia, należy ogrodzenie poddać procesowi ocynkowania i malowania proszkowego.


Ocynkowanie ogniowe – najwyższy stopień ochrony

Proces ocynkowania ogniowego

Najlepszym zabezpieczeniem ogrodzenia jest poddanie go procesowi cynkowania ogniowego. Dzięki tej metodzie na powierzchni stali powstaje powłoka chroniąca przed korozją. Cały wyrób zanurzany jest w ciekłym cynku o wysokiej temperaturze (450°C), który dociera do wszystkich, nawet trudno dostępnych miejsc. Następuje stopniowa dyfuzja płynnego cynku w powierzchnię stali i tworzy się ochronna warstwa stopowa. Po wyjęciu z cynku element stalowy nie traci swoich właściwości wytrzymałościowych, a zyskuje doskonały efekt ochronny.

Przygotowanie cynkowanej powierzchni do malowania

System Duplex

Tak otrzymana warstwa ocynku jest powłoką zabezpieczającą, ale nie dekoracyjną. Aby nadać ogrodzeniu estetyczną formę oraz zyskać dodatkową ochronę, warto zastosować metodę malowania proszkowego (poliestrowego). Należy pamiętać, że decydujące znaczenie dla jakości powłoki lakierniczej ma odpowiedni proces przygotowania powierzchni stali ocynkowanej do malowania. Polega on na specjalistycznej obróbce ściernej, odtłuszczaniu i trawieniu, następnie płukaniu wstępnym, płukaniu, suszeniu i dopiero lakierowaniu i utwardzaniu.

Co to jest malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe ogrodzenia stalowego

Technologia malowania proszkowego to jedna z najefektywniejszych i najnowocześniejszych metod pokrywania metali. Jest to proces nakładania naelektryzowanych cząstek farby proszkowej, najczęściej poliestrowej, na powierzchnię metalu. Do malowania proszkowego wykorzystuje się metodę natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego w specjalnych komorach. Następnie pokryte farbą elementy są nagrzewane do temperatury 200-210 stopni Celsjusza, w wyniku czego proszek ulega stopieniu i polimeryzacji. Uzyskana powłoka lakiernicza charakteryzuje się bardzo dobrymi własnościami mechanicznymi i wysoką odpornością na korozję, chemikalia i wysoką temperaturę. W przeciwieństwie do farb ciekłych, farby proszkowe dają powłoki gładkie, jednolite, bez spękań, zacieków czy pęcherzyków.

Ogrodzenia w kolorze tęczy

Dowolny kolor palety RAL

Do malowania proszkowego może zostać wybrany dowolny kolor ze standardowej palety RAL. Oprócz zwykłego koloru o jednolitej barwie, stosuje się farby tworzące różne rodzaje powierzchni od gładkiej, cienkiej (kilkanaście mikronów) do różnego rodzaju struktur pęcherzykowatych. Występują one w różnym stopniu połysku (mat, pół-mat, pół-połysk, satyna, połysk). Można także uzyskać rozmaite efekty dekoracyjne – farby strukturalne, farby metalizowane, młotkowe, a nawet farby “kameleony” (farby zmieniające odcień w zależności od kąta padania światła).


A może macie Państwo inne pytania dotyczące ogrodzeń – prosimy o wypełnienie poniższego formularza kontaktowego lub zapraszamy do firmy. Nasi doświadczeni pracownicy są do Państwa dyspozycji.