Aktualności O firmie Oferta Wzory Realizacje Partnerzy Kontakt
 Centrum Ogrodzeń.pl > O firmie > Porady > Jak najlepiej zabezpieczyć ogrodzenie przed korozją?
Jak najlepiej zabezpieczyć ogrodzenie przed korozją?

Czy pomalowanie farbą podkładową zapewni ogrodzeniu ze stali surowej odpowiednią ochronę na długie lata?
Niestety nie. Aby mieć stuprocentową pewność trwałości zabezpieczenia, należy ogrodzenie poddać procesowi ocynkowania i malowania proszkowego.


Ocynkowanie ogniowe - najwyższy stopień ochrony

Najlepszym zabezpieczeniem ogrodzenia jest poddanie go procesowi cynkowania ogniowego. Dzięki tej metodzie na powierzchni stali powstaje powłoka chroniąca przed korozją. Cały wyrób zanurzany jest w ciekłym cynku o wysokiej temperaturze (450°C), który dociera do wszystkich, nawet trudno dostępnych miejsc. Następuje stopniowa dyfuzja płynnego cynku w powierzchnię stali i tworzy się ochronna warstwa stopowa. Po wyjęciu z cynku element stalowy nie traci swoich właściwości wytrzymałościowych, a zyskuje doskonały efekt ochronny.

Przygotowanie cynkowanej powierzchni do malowania

Tak otrzymana warstwa ocynku jest powłoką zabezpieczającą, ale nie dekoracyjną. Aby nadać ogrodzeniu estetyczną formę oraz zyskać dodatkową ochronę, warto zastosować metodę malowania proszkowego (poliestrowego). Należy pamiętać, że decydujące znaczenie dla jakości powłoki lakierniczej ma odpowiedni proces przygotowania powierzchni stali ocynkowanej do malowania. Polega on na specjalistycznej obróbce ściernej, odtłuszczaniu i trawieniu, następnie płukaniu wstępnym, płukaniu, suszeniu i dopiero lakierowaniu i utwardzaniu.

Co to jest malowanie proszkowe?

Technologia malowania proszkowego to jedna z najefektywniejszych i najnowocześniejszych metod pokrywania metali. Jest to proces nakładania naelektryzowanych cząstek farby proszkowej, najczęściej poliestrowej, na powierzchnię metalu. Do malowania proszkowego wykorzystuje się metodę natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego w specjalnych komorach. Następnie pokryte farbą elementy są nagrzewane do temperatury 200-210 stopni Celsjusza, w wyniku czego proszek ulega stopieniu i polimeryzacji. Uzyskana powłoka lakiernicza charakteryzuje się bardzo dobrymi własnościami mechanicznymi i wysoką odpornością na korozję, chemikalia i wysoką temperaturę. W przeciwieństwie do farb ciekłych, farby proszkowe dają powłoki gładkie, jednolite, bez spękań, zacieków czy pęcherzyków.

Ogrodzenia w kolorze tęczy

Do malowania proszkowego może zostać wybrany dowolny kolor ze standardowej palety RAL. Oprócz zwykłego koloru o jednolitej barwie, stosuje się farby tworzące różne rodzaje powierzchni od gładkiej, cienkiej (kilkanaście mikronów) do różnego rodzaju struktur pęcherzykowatych. Występują one w różnym stopniu połysku (mat, pół-mat, pół-połysk, satyna, połysk). Można także uzyskać rozmaite efekty dekoracyjne - farby antyczne, farby metalizowane, młotkowe a nawet farby "kameleony" (farby zmieniające odcień w zależności od kąta padania światła).

»zobacz też inne porady

Save As PDF

tradycyjne malowanie ogrodzenia stalowego okazuje się niewystarczające

proces ocynkowania ogniowego

ocynkowane ogrodzenie

system duplex

malowanie proszkowe

ogrodzenie pomalowane farbą proszkową

paleta kolorów RAL

kolory strukturalne


ARKADIA s.c. Centrum Ogrodzeń
ul. Świerczewska 5
71-066 Szczecin

tel. +48 91 453 14 06
fax. +48 91 452 30 38

arkadia@centrumogrodzen.pl 

Ilość gości on-line:

Aktualności

Newsy
Archiwum

O firmie

Arkadia s.c.
Usługi
Referencje
Porady
Targi

Oferta

Ogrodzenia posesyjne
Ogrodzenia przemysłowe
Bramy garażowe
Automatyka do bram i szlabany
Elementy kute, osprzęt do bram

Sklep

Realizacje

Firmy handlowe
Obiekty przemysłowe
Obiekty sportowe
Obiekty użyt. publicznej
Osiedla i wspólnoty
Posesje prywatne

Partnerzy

Betafence
Came
Drewbet
Nice
Normstahl
Plast-Met
Postal
Uranos
Wiśniowski

Kontakt

Dane teleadresowe
Formularz kontaktowy
Zgłoszenie serwisowe

Arkadia s.c. Centrum Ogrodzeń · R.Łukaszewski, A.Zajda · ul.Świerczewska 5 · 71-066 Szczecin           Copyright © 2003-2015 · Grzegorz Łukaszewski              do góry