Aktualności O firmie Oferta Wzory Realizacje Partnerzy Kontakt
 Centrum Ogrodzeń.pl > O firmie > Porady > Jak przygotować pomieszczenie do montażu bramy garażowej?
Jak przygotować pomieszczenie do montażu bramy garażowej?

Oprócz ustalenia odpowiadających Państwu wymiarów otworu bramy, niezwykle ważne jest dopilnowanie jego właściwego umiejscowienia, wykonania i wykończenia.

Przed przygotowaniem otworu do montażu bramy garażowej radzimy dokładnie zapoznać się z wytycznymi zawartymi w niniejszym tekście. Przestrzeganie zaleceń odnośnie przygotowania pomieszczenia pozwoli na prawidłowy montaż bramy i zapewni jej długotrwałe, bezawaryjne użytkowanie.

Umiejscowienie

Przede wszystkim muszą Państwo zdecydować się na konkretny rodzaj bramy garażowej. Do zabudowy wewnątrz pomieszczenia przeznaczona jest brama segmentowa (sekcyjna) lub roletowa. W tym przypadku konieczne jest posiadanie odpowiedniego nadproża (N) oraz węgarków (W1 i W2) po obu stronach otworu. Jeśli brama ma być zainstalowana na zewnątrz pomieszczenia - stosuje się bramę uchylną lub rozwierną (skrzydłową). Te typy bram nie wymagają nadproża (N) ani węgarków (W1 i W2).
Przy umiejscowieniu bramy proszę zwrócić uwagę na ewentualne przeszkody uniemożliwiające bądź utrudniające prowadzenie bramy: drzwi przejściowe, okna, rury, belki stropowe itp.

Wykonanie

Ściany i nadproża garażu powinny być wykonane z materiałów budowlanych umożliwiających stabilny montaż bramy (cegła, beton, stal, drewno). Niezmiernie ważne jest, aby wszystkie ściany otworu zostały precyzyjnie zbudowane. Żadna ze ścian, nadproże czy podłoże nie może wykazywać błędów wykonania, a zwłaszcza niedopuszczalne są (patrz rysunki źle przygotowanych otworów): krzywizna węgarków, krzywizna nadproża, nierówności powierzchni ścian i nadproża, nierówności powierzchni posadzki. Podane błędy wykonawcze uniemożliwiają prawidłowy montaż bramy garażowej.
Polecamy przeprowadzenie prostego testu poprawności wykonania otworu przygotowanego do montażu bramy (test prostokątności otworu montażowego). Używając zwykłego sznurka, odpornego na rozciąganie, mierzymy przekątną otworu (a). Zaznaczoną na sznurku odległość przenosimy na przeciwległą przekątną (b). Wynik obu pomiarów musi być jednaki (a=b). Jakiekolwiek różnice w pomiarach uniemożliwią prawidłowy montaż bramy.

Wykończenie

Pomieszczenie przeznaczone do montażu bramy powinno być całkowicie wykończone - ściany otynkowane, gotowa posadzka.
Pomieszczenie powinno też być suche i wolne od szkodliwych dla powłok lakierniczych substancji chemicznych.
Niedopuszczalne jest montowanie bramy w pomieszczeniu, w którym ściany i posadzka nie są całkowicie wyschnięte, ze względu na możliwość roszenia się płaszcza, co w konsekwencji (szczególnie w okresie zimowym) może doprowadzić do jego zniszczenia (szron i lód gromadzący się w miejscach łączenia profili może doprowadzić do ich uszkodzenia). Posadzka w obrębie dolnej uszczelki powinna być wypoziomowana oraz wykonana w taki sposób, aby zapewnić swobodny odpływ wody.

Gdy otwór jest już odpowiednio przygotowany pozostaje pytanie:
Jak prawidłowo zwymiarować bramę?

Oprócz zmierzenia szerokości (So) i wysokości (Ho) światła otworu bramy, istotna jest również wysokość nadproża (N) oraz przestrzeń boczna - węgarki (W1 i W2). Warto także podać głębokość garażu (E).

Pozostaje już tylko profesjonalny montaż

Dysponujemy profesjonalnymi zespołami serwisowo-montażowymi, które wykonują dla Państwa montaż bramy i automatyki. Dlatego też wystarczy jedynie wskazać palcem wzór bramy i nasza firma kompleksowo zajmie się resztą: od bezpłatnych pomiarów, poprzez przygotowanie projektu i przeprowadzenie sprzedaży, po montaż całości oraz gwarancyjną i pogwarancyjną opiekę serwisową.

»zobacz też inne porady

Save As PDF

ukończony garaż

garaż w budowie

wnętrze garażu

krzywizna nadproża

krzywizna węgarków

nierówności ścian

nierówności posadzki

test prostokątności otworu montażowego

wymiary bramy


ARKADIA s.c. Centrum Ogrodzeń
ul. Świerczewska 5
71-066 Szczecin

tel. +48 91 453 14 06
fax. +48 91 452 30 38

arkadia@centrumogrodzen.pl 

Ilość gości on-line:

Aktualności

Newsy
Archiwum

O firmie

Arkadia s.c.
Usługi
Referencje
Porady
Targi

Oferta

Ogrodzenia posesyjne
Ogrodzenia przemysłowe
Bramy garażowe
Automatyka do bram i szlabany
Elementy kute, osprzęt do bram

Sklep

Realizacje

Firmy handlowe
Obiekty przemysłowe
Obiekty sportowe
Obiekty użyt. publicznej
Osiedla i wspólnoty
Posesje prywatne

Partnerzy

Betafence
Came
Drewbet
Nice
Normstahl
Plast-Met
Postal
Uranos
Wiśniowski

Kontakt

Dane teleadresowe
Formularz kontaktowy
Zgłoszenie serwisowe

Arkadia s.c. Centrum Ogrodzeń · R.Łukaszewski, A.Zajda · ul.Świerczewska 5 · 71-066 Szczecin           Copyright © 2003-2015 · Grzegorz Łukaszewski              do góry